Jak vybrat sluchátka

Je jasné, že obyčejné špunty od smartphonu nebo sluchátka pro komunikaci přes skype se pro práci s hudbou v domácím studiu nebudou hodit ani v té největší nouzi. Proto vám v tomto nákupním rádci poradíme, jak vybrat sluchátka ideální pro práci s hudbou.
TIP PRO ZAČÁTEČNÍKY:
I když pro každou z činností je vhodný jiný typ sluchátek a jedna dokonalá na vše neexistují, lze určité funkce bez větších obtíží kombinovat. Pokud chcete používat sluchátka k míchání i nahrávání, je nejlepší koupit kvalitní studiová sluchátka, která budou uzavřená. Jestli se chcete poradit s výběrem sluchátek přímo s našimi odborníky, zavolejte zdarma na naši bezplatnou linku 800 100 029 ( po-pá 10–19 hod.) nebo napište na emailovou adresu .
Studiová sluchátka
Studiová sluchátka jsou určená pro práci s hudbou, míchání i mastering, což se hodí nejen na cestách, ale také v domácím studiu, když nechcete rušit okolí. Na míchání jsou potřeba sluchátka, která budou mít dostatečný frekvenční rozsah jako třeba 30 Hz až 20 kHz, ale lépe, když budou zasahovat i do neslyšitelného spektra a budou přenášet zvuk v rozmezí 18 Hz až 23 kHz i více. Čím větší je rozsah, tím rovnoměrnější a věrnější je podání zvuku v celém slyšitelném spektru. Při míchání je nutné slyšet dobře všechny basy i výšky a mít vyrovnanou frekvenční charakteristiku, aby sluchátka některou frekvenci nezdůrazňovala a nevytvářela mylnou představu o zvuku nahrávky.
Pokud budeme natáčet ve studiu zpěv nebo sólový nástroj do hotových podkladů, je důležité, abychom nejen dobře slyšeli základ i sebe, což je otázka poměrů ve sluchátkovém mixu, ale také, aby zvuk ze sluchátek nešel ven. Pokud by mikrofon zachytil současně i zvuk ze sluchátek včetně pomocného kliku, byla by nahrávka znehodnocená. Proto je při nahrávání potřeba používat sluchátka uzavřená. Ta zakrývají celé uši a maximálně zajišťují, že do okolí nebude pronikat zvuk.

Otevřená a polootevřená sluchátka
Při práci s hudbou a při míchání je důležité, aby vám sluchátka poskytla maximálně věrnou odezvu. Pro tento případ se hodí spíše otevřená a polootevřená sluchátka s širokým frekvenčním rozsahem. Zvuk produkovaný těmito sluchátky totiž nenaráží na uzavřenou konstrukci a je tak věrnější než u uzavřených sluchátek, která mají tendenci například trochu „znevěrohodnit“ produkci basových frekvencí.

Sluchátka, která dobře sedí, bude potřebovat i DJ, neboť je bude mít také na uších dlouho. Pokud je používá například i k nastavování jehly na určité místo desky, bude potřebovat, aby dobře seděla a zabránila pronikání zvuku z okolí. Sluchátka pro DJ proto bývají uzavřená a mají vysoký výkon.
Současně ale nastanou chvíle, kdy bude DJ potřebovat současně slyšet, co zní v sále i co si z pultu pustil do sluchátek. Proto se budou hodit DJ sluchátka s otočným náušníkem. Do jednoho ucha tak jde zvuk z pultu a druhým slyší zvuk ze sálu.

V posledních letech se stále více používají sluchátka i na koncertech. Zejména bubeníci, kteří chtějí dobře slyšet, co hrají ostatní a nechtějí mít příliš nahral odposlech. Také zpěváci, kteří se hodně pohybují a nezůstávají jen u odposlechu, docení vlastní „in-eary“. In-ear monitoring je tak pohodlný systém, kdy se vhodně nastavený poměr nástrojů (vokálů) posílá místo do odposlechových beden přímo hudebníkovi do uší.
Pro in-ear monitoring se hodí dobře tvarované špunty, takže uslyšíme jen to, co nám posílá zvukař a vše nepřehluší rachot bicích nebo naplno puštěný kytarový aparát. Pro zpěváky je také výhodou, že in-ear monitoring řeší věčné problémy se zpětnou vazbou.
Další parametry, které se vyplatí sledovat
Pokud budeme používat sluchátka nejen ve studiu nebo doma, a budeme s nimi často cestovat, hodí se, když se dají částečně složit a mají pouzdro.Také se hodí, když mají sluchátka výměnný kabel a výměnné náušníky, abychom nemuseli sluchátka vyhazovat jen proto, že se častým používáním náušníky odřely, nebo je dávat do opravy kvůli tomu, že se se u nich přelomil kabel.
Naopak si nemusíme dělat starosti s konektorem, protože většina má rovnou ve výbavě redukci, takže je lze používat ve zdířkách s průměrem 3,5 mm i 6,3 mm.