Z důvodu státního svátku máme zavřeno. V prodejnách a na zákaznické lince tu pro vás budeme zase 27. 12. 2024.
Logo
Pro inspiraci

Zildjian: Fascinující příběh omylem objeveného zlata

Aktualizováno 21. 8. 2024/Čtení na 3 min /Marta Šindlauerová/Pro inspiraci


Ať už prostřednictvím jazzových legend nebo rockových bohů, činely Zildjian formovaly a formují hudbu více než čtyři staletí. Toto neobvykle znějící jméno se stalo symbolem bezkonkurenčního řemesla a inovace ve světě hudby. A co je opravdu úžasné je to, jak si značka udržela schopnost zůstat na špičce i po celá staletí turbulentních změn a vzrůstající konkurence. Pojďme na chvíli nahlédnout pod pokličku - nebo spíš “pod činel” – toho, co je tajemstvím úspěchu tohoto činelového giganta.


Všechno to začalo v Turecku

V roce 1618 proběhla v Praze notoricky známá defenestrace a o několik tisíc kilometrů na východ se také dějí věci: arménský alchymista Avedis, dlouhá léta usilující o vypreparování zlata, objevuje speciální slitinu, která při úderu vydává naprosto výjimečný zvuk. Takže svým způsobem na to zlato nakonec přišel 🙂. Ze slitiny pak vyrábí činely s jasným, průrazným zvukem, jenž padnou do oka (nebo spíš do ucha?) armádě i duchovnímu představenstvu Osmanské říše, kteří začínají tyto nástroje využívat pro nejrůznější účely. Sultán nakonec poctí Avedise tím, že mu dává jméno "Zildjian," odvozené z tureckých slov "zil", činel, a "dji", výrobce nebo prodavač. Uděluje mu zároveň povolení k tomu, aby své činely dodával i široké veřejnosti. Píše se rok 1623 a začíná spanilá podnikatelská jízda rodu Zildjianů. Tehdy samozřejmě ještě nikdo neví, že to bude pořádně dlouhá jízda!


Věděli jste, že...

Přesné složení slitiny, ze které se činely Zildjian vyrábí, zná jen pět lidí na celém světě?


Hurá do Ameriky

Po dalších téměř 300 let podniká rodina v Turecku, kde si tajemství slitiny předávají z generace na generaci. Činely si mezitím nachází místo v orchestrech a v kompozicích významných hudebních skladatelů (Mozart, Haydn, Wagner). V roce 1929 se pak byznys přesouvá do USA do Massachusetts, čímž Zildjian natrefuje na zlatou žílu. Tou dobou Amerikou hýbou nové hudební styly, především jazz. Hudba je populárnější, než kdy předtím, a Spojené státy jsou už tehdy největším trhem pro hudební nástroje na světě. Činely Zildjian se v Americe těší vynikající reputaci, zejména mezi jazzovými hudebníky, a později i mezi rockery.



Avedis III u první dílny Zildjian v USA, dále pak mladý Armand a nakonec Avedis a Armand s Shellym Mannem, vynikajícím jazzovým bubeníkem.


Inovace a Zildjianmánie

Avedis III spolu se svými syny Armandem a Robertem pokračují v rodinném podnikání, a v průběhu let přichází – zejména Armand – s mnoha inovacemi, které jim pomáhají rozšířit produktovou nabídku o nové typy činelů (crash, ride, hi-hat, splash). Ty podstatně zpestřily bubenickou hru a dali bubeníkům naprosto nový rozměr kreativní svobody. Armand také nachází zalíbení v úzké spolupráci s bubenickými esy jako třeba Buddy Rich, Jo Jones nebo Gene Krupa. Ti mu dodávají cenný feedback a pomáhají činely ještě více zdokonalovat a přizpůsobovat potřebám samotných hudebníků. No a když se v únoru 1964 s činely Zildjian objevili na pódiu samotní Beatles, byl to pro společnost zlomový okamžik. S objednávkami se roztrhl pytel!




Takhle se činely Zildjian vyvíjely


Progres a... rozkol

V 70. a 80. letech 20. století se tehdejší ředitel společnosti Armand Zildjian rozhoduje investovat do výzkumu a vývoje, chce přijít s něčím novým. Dopomáhají mu k tomu vynálezy jako rotační pece, nové válcovací stolice nebo počítačem řízené kování. Výsledky tohoto snažení se v průběhu let pak stávají činely řady K a A. Roku 1981 zároveň dochází k rodinným neshodám mezi Robertem a Armandem, kdy první jmenovaný ze Zildjianu odchází a zakládá v Kanadě vlastní firmu na výrobu činelů - Sabian. Obě společnosti si doteď úspěšně konkurují a patří mezi špičky v oboru, byť každá z nich razí svou vlastní filozofii a preferuje odlišné výrobní postupy.



Široká produktová nabídka, to je pro Zildjian samozřejmost. Zde ukázky činelů splash, ride, crashride a crash

Otěží se ujímá žena

Počátkem nového tisíciletí se do čela společnosti dostává poprvé za její historii žena, Craigie Zildjian. Pod jejím vedením firma suverénně pokračuje ve své krasojízdě, inspiruje a udává standard dalším činelovým výrobcům, a přibírá pod svá křídla renomované značky jako Vic Firth či Mike Balter Mallets, oba premianty ve výrobě bubenických paliček. Roku 2024 pak Zildjian představuje obrovskou novinku: plně vybavenou elektronickou soupravu Alchem-E. S železnou pravidelností prodá Zildjian každý rok přes milion svých výrobků a to jej řadí na místo nejúspěšnějšího činelového výrobce současnosti i všech dob.

Podívejte se na fascinující výrobní proces činelů Zildjian



Podobné fráze
Kategorie
Značky